سامانه اتوماسیون هوشمند مرغداری

کنترل و مدیریت هوشمند تمامی مراحل و تجهیزات پرورش طیور

 ورود به پنل مدیریت

اطلاعات بیشتر

کنترل دما در سالن های مرغداری

كنترل دما از مهمترین مباحث در سالن های مرغداری بشمار می‌آيد. در هر مرحله از رشد، يك دامنه دمای عملكرد مطلوب وجود دارد كه در اين محدوده دمايی، پرنده می تواند از انرژی موجود در خوراك به بهترين نحو برای رشد استفاده نموده و ضريب تبديل مطلوبي داشته باشد. بايد توجه داشت كه اگر بدون در نظر گرفتن سن و وزن جوجه ها و بصورت غيراصولی كنترل دما صورت گيرد و دماي سالن از حد مجاز گرمتر شود، جوجه ها نسبت به دان بی‌اشتها شده و يا اگر دما از حد مجاز تعيين شده سردتر گردد، مصرف دان بيشتر خواهد شد ولی انرژی حاصل از تغذيه صرف گرم كردن جوجه ها می‌شود بنابراين در طول دوره پرورش بايد كنترل دقيقی بر روی دما صورت گيرد.

هوای تازه برای انتقال رطوبت اضافه از درون سالن به بیرون آن لازم است گرما برای افزایش دما و حفظ رطوبت با توجه به جریان هوای سرد ورودی به کار رفته و جریان  هوا به خروج رطوبت از بستر وبه تخلیه آن از سالن پرورش کمک می کند. هر برنامه کنترل رطوبت دست کم باید شامل این سه بخش باشد.برای مثال اگر جریان هوای سرد را بدون افزودن گرما وارد بستر کنید میزان بسیار اندکی از رطوبت از بستر خارج می شودبا این وجود اگر هوای تازه و گرما بدون حرکت و جریان داشتن وارد شود، باز هم بستر خشک نخواهد شدو البته اگر گرما بصورت چرخشی وارد شودولی ورود خروج هوا (تبادل هوایی)  را نداشته باشیم باز هم بستر سالن خشک نخواهد شد.

سیستم کنترل رطوبت در مرغداری شامل فن های تایمر دار برای خروج هوا ،دستگاه مادر مصنوعی/ مشعل گرمایی جهت تامین ذخیره گرمایی مناسب می باشد. واز همه مهم تر دریچه هایی (اینلت) است که برای جایگزینی هوا، گرما و خشکی به کار می روند بدین ترتیب هوای سرد وارد شده روی بستر به جریان می افتد.

کنترل رطوبت در سالن های مرغداری

آمونیاک از فضولات پرنده در بستر مرطوب و نبود تهویه کافی تولید می شود. در غلظت بیش از 20ppm چشم های پرنده قرمز شده و تنفس دچار مشکل می شود. و اگر غلظت بالای 50ppm برود، مرگ و میر پرنده شروع می شود.

دی اکسید کربن از بازدم پرنده حاصل می شود و معیار خوبی برای کثیفی هوا می باشد و طبق استانداردهای تعریف شده مقدار آن نباید به 3000ppm برسد. البته این گاز از عوامل کشنده محسوب نمی شود ولی غلظت های بالا تاثیر بدی بر رشد و افزایش بیماری در گله دارد.

سطح آمونیاک و دی اکسید کربن در سالن های پرورش طیور تاثیر مهمی در پرورش دارد. این کمیت ها باید با دقت اندازه گیری و ثبت شود. همچنین در این محیط ها وسایل گرمایشی (هیترها)، تهویه (فن ها)، خنک کننده ها (پدها) و رطوبت سازها (مه پاش) وجود دارند که باید توسط کنترلر مرکزی ، خاموش و روشن شوند تا مقدار این پارامترها در حد مجاز نگه داشته شوند.

کنترل سطح دی اکسید کربن و آمونیاک

کنترل شرایط پرورش (دما ، رطوبت ، تهویه) در صنعت طیور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تهویه مناسب فقط جابجایی ساده هوا در سالن نمی باشد بلکه ایجاد شرایط مناسب از نظر تأمین اکسیژن مورد نیاز پرندگان و دفع گازهای مضر در سطح بدن پرندگان اهمیت دارد. تهویه مناسب یکی از ابزار های مهم کنترل شرایط زیستی در سالن پرورش است. به همین خاطر تهویه از اساسی ترین  ارکان مدیریتی در مزارع پرورش طیور می باشد. جهت تهویه مناسب و مطلوب در واحدهای پرورش طیور امکانات و تجهیزات فراوان، بسته به نیاز پرندگان و شرایط اقلیمی منطقه مورد نیاز می باشد.

تهویه خودکار در سالن مرغداری

برنامه نوری توسط بسیاری از پرورش دهندگان جوجه گوشتی با موفقیت به کارگرفته شده و ضمن کاهش مرگ و میر جوجه ها ، بهبود ضریب تبدیل غذایی و تامین رشد بهتر سبب کاهش هزینه های تولید شده است این برنامه به خصوص در مرغداریهایی که تلفات ناشی از آسیت وجود دارد مفید است . نتایج اجرای برنامه های نوری متناوب شامل بهبود بازده غذایی ، بهبود قدرت زیست ، بهبود جزئی رشد کاهش مرگ و میر قلبی ، کاهش تلفات مرجله پایانی دوره و بهبود اشتها می باشد این برنامه های نوری در هر نوع سالن مرغداری حتی سالن هایی که از نور طبیعی استفاده می کنند به آسانی قابل اجرا می باشد.

نوردهی در سالن مرغداری

آبخوری و دانخوری به صورت خودکار

مصرف دان مرغ می بایستی مستمرا جهت جلوگیری از اسراف و یا سوئ تغذیه کنترل شود.در بین مواد مورد نیاز حیوان

آب از ارزش اقتصادی کمتر و اهمیت حیاتی فراوانی برخوردار است

معروف ترین نوع دانخوری اتوماتیک دانخوری بشقابی است که بصورت یک خط ممتد از ابتدا تا انتهای سالن با فاصله های استاندارد کشیده می شود و در ابتدای خط نیز یک منبع قرار میگیرد که دان توسط فنر مخصوص به درون دانخوری ها کشیده میشود در ابتدای خط دانخوری اتوماتیک یک منبع دان یا همان هاپر قرار میگیرد و در انتهای آن یک سنسور مخصوص قرار میگیرد تا به محض پر شدن بشقاب های دانخوری از دان سیستم موتور و گیربکس را خاموش کند.معروف ترین نوع ابخوری اتوماتیک آبخوری نیپل میباشد. نیپل پرکاربرد ترین و پر فروش ترین نوع آبخوری اتوماتیک در کل دنیا میباشد. آبخوری اتوماتیک نیپل شباهت بسیار زیادی به خط دانخوری بشقابی دارد و مانند آن دارای یک سری تجهیزات کامل برای برای هر خط آبخوری میباشد و سپس برای هر متر طول خط آبخوری وجه جداگانه دریافت میگردد

وزن کشی طیور

ترازوی هوشمند طیور جهت اندازه گیری وزن طیور بصورت خودکار و بدون نیاز به دخالت انسان بکار می‌رود.

وزن اولیه را یک مرتبه و در هنگام جوجه ریزی (یا وسط دوره) در حافظه دستگاه وارد کرده، سپس بطور خودکار اندازه گیری انجام، و وزن طیور در حافظه دستگاه ثبت می شود. با افزایش روزانه وزن گله، ترازو بطور هوشمند مبنای اندازه گیری را تغییر می دهد طوری که احتیاجی به وارد نمودن وزن متوسط گله در کل طول دوره پرورش نیست.

آلارم و پیام هشدار

اين دستگاه جهت كنترل و نظارت مداوم بر شرايط محيطي سالن هاي مرغداري طراحي شده و با استفاده از آن مي توان از هر جاي ايران، از طريق تلفن همراه ، از وضعيت سالن هاي مرغداري باخبر بود.

همین حالا سفارش دهید:

تماس با ما